
Trójmiejski Park Krajobrazowy to niesamowity potencjał dla wszystkich aktywnych osób i nieograniczona możliwości kombinacji różnych tras praktycznie przez cały rok. Dzięki polodowcowej rzeźbie możemy zauważyć ogromne różnicowanie terenu. Każdy znajdzie w nim coś dla siebie i odpowiednie szlaki turystyki kwalifikowanej jak: trasy piesze, trasy rowerowe, narciarstwa biegowego, jazdy konnej oraz ścieżki dydaktyczne.
W Trójmiejskim Parku Krajobrazowym istnieje m.in. sieć oznakowanych szlaków rowerowych o łatwym i umiarkowanym stopniu trudności, który zadowoli zarówno początkujących, jak i bardziej zaawansowanych. Jest rajem dla rowerzystów, którzy uwielbiają trochę się zmęczyć 😉 Właściwie może być odpowiednikiem terenów górskich i w wersji minimum może zastąpić treningi typowo górskie, wszak nie na darmo te tereny nazywane są Bieszczadami Północy.
Trasą okalającą Trójmiasto jest szlak niebieski. Trasa ta wiedzie od Gdańska do Gdyni i dalej do Wejherowa. Jednak to nie koniec. Trzymając się niebieskich oznaczeń, podróż rowerem można kontynuować nawet do Lęborka.
Dobrym pomysłem jest podróż SKM z Trójmiasta i rozpoczęcie wyprawy rowerowej z Wejherowa.
Trasa wiedzie następująco:
Wejherowo – Kalwaria Wejherowska – Ustarbowo – Borowo -Wyspowo – Zbychowo – Reszki – Leśniczówka Piekiełko – Zagórska Struga – Łużyce – Dolina Marszewska – Demptowo – Gdynia Główna Osobowa.
W tym momencie będziemy mieli na liczniku 43 km i możemy albo zakończyć podróż tuż obok dworca PKP w Gdyni, albo kontynuować wyprawę po kolejnym, dwudziestokilometrowym odcinku, który sam w sobie może być ciekawą propozycją na „zapoznanie się” z Trójmiejskim Parkiem Krajobrazowym – trasa z Gdyni do Gdańska. Trasa ta wiedzie głównie lasem, z nielicznymi fragmentami asfaltów i koniecznością przeprawienia się przez drogę w Chwarznie.
Trasa: Gdynia Główna, okolice Chwarzna, granica rezerwatu przyrody „Kacze Łęgi”, Leśniczówka Witomino, Karwiny, Wielki Kack, Leśniczówka Gołębiewo, Borodziej, Droga Nadleśniczych, Pachołek.
Na szlaku występują także mapy szlaku, które pokazują najbliższą okolicę. Dzięki szlakom łącznikowym oraz innym nieoznakowanym leśnym duktom w każdej chwili możemy trasę dopasować do naszych możliwości. Tablice takie znajdziemy głównie w miejscach odpoczynku, czyli zadaszonych wiatach, wyposażonych w stoły i ławki, gdzie zrobić można sobie przerwę.
Trójmiejski Park Krajobrazowy to obszar, który jest poprzecinany różnorodnymi drogami, duktami i ścieżkami, więc w każdej chwili można zmodyfikować swoją trasę. W miejscu zakończenia szlaku, z powrotem do Trójmiasta dostać się można na kilka sposobów wykorzystując inne znakowane szlaki turystyczne, bądź skorzystać z transportu SKM, w której przewóz rowerów jest bezpłatny.
Niestety czasem oznaczenia szlaku nie pojawiają się tak często, jakbyśmy się spodziewali, więc trzeba zachować czujność i kontrolować trasę, a najlepiej wgrać ślad do nawigacji rowerowej czy innego urządzenia, które pozwoli nam zlokalizować nasze położenie.
Dodaj do ulubionych:
Lubię Wczytywanie…