Rowerem po Trójmiejskim Parku Krajobrazowym

Trójmiejski Park Krajobrazowy

Trójmiejski Park Krajobrazowy to niesamowity potencjał dla wszystkich aktywnych osób i nieograniczona możliwości kombinacji różnych tras praktycznie przez cały rok. Dzięki polodowcowej rzeźbie możemy zauważyć ogromne różnicowanie terenu. Każdy znajdzie w nim coś dla siebie i odpowiednie szlaki turystyki kwalifikowanej jak: trasy piesze, trasy rowerowe, narciarstwa biegowego, jazdy konnej oraz ścieżki dydaktyczne.

W Trójmiejskim Parku Krajobrazowym istnieje m.in. sieć oznakowanych szlaków rowerowych o łatwym i umiarkowanym stopniu trudności, który zadowoli zarówno początkujących, jak i bardziej zaawansowanych. Jest rajem dla rowerzystów, którzy uwielbiają trochę się zmęczyć 😉 Właściwie może być odpowiednikiem terenów górskich i w wersji minimum może zastąpić treningi typowo górskie, wszak nie na darmo te tereny nazywane są Bieszczadami Północy.

Trasą okalającą Trójmiasto jest szlak niebieski. Trasa ta wiedzie od Gdańska do Gdyni i dalej do Wejherowa. Jednak to nie koniec. Trzymając się niebieskich oznaczeń, podróż rowerem  można kontynuować nawet do Lęborka.
 Szlak niebieski Trójmiejski Park Krajobrazowy
Dobrym pomysłem jest podróż SKM z Trójmiasta i rozpoczęcie wyprawy rowerowej z Wejherowa.

Trasa wiedzie następująco:

Wejherowo – Kalwaria Wejherowska – Ustarbowo – Borowo -Wyspowo – Zbychowo – Reszki – Leśniczówka Piekiełko – Zagórska Struga – Łużyce – Dolina Marszewska – Demptowo – Gdynia Główna Osobowa.
W tym momencie będziemy mieli na liczniku 43 km i możemy albo zakończyć podróż tuż obok dworca PKP w Gdyni, albo kontynuować wyprawę po kolejnym, dwudziestokilometrowym odcinku, który sam w sobie może być ciekawą propozycją na „zapoznanie się” z Trójmiejskim Parkiem Krajobrazowym – trasa z Gdyni do Gdańska. Trasa ta wiedzie głównie lasem, z nielicznymi fragmentami asfaltów i koniecznością przeprawienia się przez drogę w Chwarznie.
Trasa: Gdynia Główna, okolice Chwarzna, granica rezerwatu przyrody „Kacze Łęgi”, Leśniczówka Witomino, Karwiny, Wielki Kack, Leśniczówka Gołębiewo, Borodziej, Droga Nadleśniczych, Pachołek.
Trasa rowerowa Wejherowo-Gdańsk Trójmiejski Park Krajobrazowy
Na szlaku występują także mapy szlaku, które pokazują najbliższą okolicę. Dzięki szlakom łącznikowym oraz innym nieoznakowanym leśnym duktom w każdej chwili możemy trasę dopasować do naszych możliwości. Tablice takie znajdziemy głównie w miejscach odpoczynku, czyli zadaszonych wiatach, wyposażonych w stoły i ławki, gdzie zrobić można sobie przerwę.
Trójmiejski Park Krajobrazowy to obszar, który jest poprzecinany różnorodnymi drogami, duktami i ścieżkami, więc w każdej chwili można zmodyfikować swoją trasę. W miejscu zakończenia szlaku, z powrotem do Trójmiasta dostać się można na kilka sposobów wykorzystując inne znakowane szlaki turystyczne, bądź skorzystać z transportu SKM, w której przewóz rowerów jest bezpłatny.
Niestety czasem oznaczenia szlaku nie pojawiają się tak często, jakbyśmy się spodziewali, więc trzeba zachować czujność i kontrolować trasę, a najlepiej wgrać ślad do nawigacji rowerowej czy innego urządzenia, które pozwoli nam zlokalizować nasze położenie.

 


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s