Wakacje a pracujący rodzice, czyli jak zapewnić atrakcyjne wakacje swojemu dziecku

father-daughter-beach-sea-38302

Wszystkie dzieci niecierpliwie wyczekują już nadejścia wakacji. Dla rodziców to jednak bardzo stresujący okres, mają oni bowiem dylemat, jak zaplanować wolny czas swoich pociech i jak pogodzić obowiązki zawodowe z opieką nad maluchem? Wakacyjny czas dla dorosłych osób nie oznacza czasu wolnego, a przynajmniej nie dwóch miesięcy wolnego. Jak więc zapewnić opiekę swojemu dziecku? Ważne jest przygotowanie odpowiedniego planu na długo przed rozpoczęciem wakacyjnego wypoczynku.

Dziadkowie

Najlepszym i chyba najtańszym sposobem jest oczywiście rodzina – babcie, dziadkowie, ciocie, wujkowie – jeśli mogą zapewnić opiekę nad naszym dzieckiem choć przez jakiś czas, jesteśmy w idealnej sytuacji. Niestety na taki komfort nie ma co liczyć wielu rodziców, muszą posiłkować się ofertami zorganizowanego wypoczynku.

Wyjazdy kolonijne i obozy

Na szczęście na rynku dostępnych jest bardzo szeroka oferta propozycji wypoczynku dla dzieci, które nie nadszarpną rodzinnego budżetu.
Do pierwszych z nich należą wyjazdy kolonijne i obozy, które odbywają się poza miejscem zamieszkania dziecka, np. nad morzem, w górach lub nad jeziorem. Często są one organizowane przez zakłady pracy, które częściowo pokrywają także ich koszty. Nie brakuje też wielu atrakcyjnych ofert komercyjnych. Jednak nie każde dziecko jest gotowe na samodzielny wyjazd.

Półkolonie

Rozwiązaniem w takiej sytuacji jest zaproponowanie dziecku udziału na półkoloniach. Łączą one w sobie wakacyjną rozrywkę z możliwości pozostania w rodzinnym mieście. Dostępne są różne oferty tematyczne, uwzględniające zainteresowania i pasje dziecka, na przykład skupiające swoje aktywności na szkole survivalu. Przykładem takich półkolonie mogą być Półkolonie SetPoint „Szalone lato z pasjami”. Maluch uczy się w towarzystwie kolegów i koleżanek sztuki kulinarnej, tajników różnych zawodów, uczy się też jak rozbić namiot, czy przetrwać w lesie. Ma także okazję skorzystać z zabaw w parku linowym. Do tego każdego dnia ma zapewnioną dawkę sportu. Poza zabawą i sporą dawką przygody, dzieci uczą się przydatnych rzeczy poszerzając swoją wiedzę o świecie. Zabawy w towarzystwie rówieśników to również świetna okazja do nauki zachowań społecznych i procesów grupowych – do rozbicia namiotu konieczna jest współpraca grupy i zaangażowanie każdego z uczestników. Półkolonie to pomysł na także zapewnianie dziecku ciekawych zajęć pod okiem profesjonalnej kadry, do tego w atrakcyjnych cenach.

Inne zajęcia zorganizowane

Inną możliwością jest zapisanie dziecka do miejskiego domu kultury. W czasie wakacji w wielu miastach czy gminach organizowane są specjalne zajęcia dla dzieci, zazwyczaj darmowe lub wymagające minimalnego wkładu finansowego. Dzieci biorą udział w wyjściach do muzeów lub zorganizowanych wycieczkach tematycznych, warsztatach czy prelekcjach, co również może być ciekawą formą spędzania wakacji.

Wspólny urlop z dzieckiem

Ostatnią z możliwości jest oczywiście wspólny wyjazd na wakacje, gdzie można połączyć odpoczynek ze zwiedzaniem bądź innymi atrakcjami (adekwatnymi od wieku dziecka). Niestety, nie wszyscy rodzice mogą sobie na to pozwolić, zarówno ze względów finansowych jak i ograniczeń czasowych. Krótkie wspólne wakacje można jednak połączyć z innymi atrakcjami jakie niosą ze sobą wakacje w mieście.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s