Jak wybrać łańcuchy śniegowe

łańcuchy

Zgodnie z przepisami prawa drogowego obowiązującego w Polsce łańcuchy śniegowe nie są obowiązkowym wyposażeniem samochodu. Co więcej – jazda w łańcuchach w przypadku braku śniegu i czarnej drogi może skutkować otrzymaniem mandatu. Jednak podczas trudnych warunków drogowych – zwłaszcza podczas intensywnych opadów białego puchu – zakładanie ich na koła może bardzo pomóc.

W niektórych rejonach Polski (przede wszystkich górzystych) w okresie zimowym pojawiają się tabliczki nakazujące założenie łańcuchów śniegowych. I tutaj pojawia się częsty dylemat: jak wybrać łańcuchy śniegowe, aby były one jak najbardziej optymalne. W tym przypadku należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych zasad.

Marka i model samochodu
Decydując się na zakup łańcuchów śniegowych należy zwrócić uwagę na markę samochodu. Dlaczego? Otóż zdecydowana większość producentów aut zaleca swoim klientom konkretne parametry łańcuchów – takie jak wysokość ogniw czy średnica drutu, z którego została wykonana sieć łańcucha. Nie do rzadkości należą sytuacje, w których producenci zabraniają stosowania łańcuchów do pewnych typów opon. W tym przypadku zalecane jest zakładanie tak zwanych łańcuchów tekstylnych, których zaletą jest to, iż zajmują niewiele miejsca w nadkolu. Wszystkie informacje na temat doboru i eksploatacji łańcuchów śniegowych w konkretnym modelu auta można znaleźć w instrukcji obsługi pojazdu.

Rozmiar koła
Jedną z najważniejszych zasad w doborze łańcuchów śniegowych jest dopasowywanie ich do rozmiaru koła. Jednocześnie należy pamiętać, iż standardowe tabele rozmiarów łańcuchów wskazują ich optymalne wielkości dla opon nowych. W przypadku poszukiwania łańcuchów do opon używanych należy zwrócić uwagę na to, czy producent przewidział możliwość ich wydłużenia lub skrócenia.

Producent
Ważną kwestią w przypadku zakupu łańcuchów śniegowych jest zwrócenie uwagi na to, kto je wyprodukował. Warto tutaj pamiętać, iż markowe łańcuchy są zawsze oznaczone nazwą producenta. Te najtańsze (które często można kupić w supermarketach) nie posiadają takiej informacji.

Certyfikaty
Markowe łańcuchy śniegowe (z logo producenta) powinny posiadać odpowiednie atesty i certyfikaty. W tym przypadku najważniejsze są normy TUV i Ö-norm, które gwarantują bezpieczeństwo i pewność w trudnych oraz nieprzewidywalnych warunkach zimowych. W przypadku modeli nieposiadających nazwy producenta nie można mieć pewności, czy są one bezpieczne i spełniają wszelkie wymagania stawiane łańcuchom śniegowym.

Jakość
Niezwykle ważną cechą łańcuchów śniegowych jest ich wysoka jakość. Tutaj należy pamiętać, iż odpowiadają one za bezpieczeństwo na drodze – i dlatego nie warto kupować tych najtańszych i niesprawdzonych modeli. Dobre łańcuchy śniegowe są wykonane ze stali stopowych (czasami z domieszką tytanu) i poddane obróbce cieplnej (co wpływa na utwardzenia ogniw). Dodatkowo charakteryzują się wysoką gęstością siatki. Te wszystkie elementy łańcucha wpływają na bezpieczeństwo i komfort jazdy.

Łańcuchy śniegowe to taki element wyposażenia samochodu, który w bardzo dużym stopniu odpowiada za bezpieczeństwo na drodze. Co równie ważne – jest to zakup nie na miesiące, ale na lata. I chociaż najtańsze łańcuchy można zakupić już za 100 zł, to w tym przypadku nie warto kierować się jedynie ceną. Łańcuchy śniegowe kupisz online lub stacjonarnie. Podczas ich zakupu warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych elementów, które decydują o jakości, trwałości i bezpieczeństwie. Łańcuchy można kupić zarówno w sklepie stacjonarnym bądź online.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s